Infiltracja jest procesem wstępnego oczyszczania ujmowanych wód powierzchniowych, wykorzystującym proces wymuszonego przepływu ujmowanej wody powierzchniowej przez grunt. Zachodzące w gruncie procesy adsorpcji, filtracji i biodegradacji  zmieniają charakterystykę jakości wody z powierzchniowej na podziemną. W procesie infiltracji dochodzi do usunięcia z wody związków organicznych, barwy,  związków biogennych, mikrozanieczyszczeń, zmniejszają się parametry mikrobiologiczne. Badania prowadzone w IIŚ mają na celu określenie parametrów procesu i warunków intensyfikacji sztucznej infiltracji jako wysokoefektywnej, bezreagentowej metody uzdatniania wód powierzchniowych.

Terenowa instalacja badawcza składająca się z trzech piezometrów wywierconych na drodze przepływu wody ze stawu infiltracyjnego do studni ujmującej wodę infiltracyjną.

Charakterystyka fizycznochemiczna powłok katalitycznych złóż odmanganiających wody podziemne

Badania katalizatorów złóż filtrów odżelaziających i odmanganiających wody podziemnej wykonano wykorzystując spektroskopię dyspersji energii promieniowania rentgenowskiego, spektroskopię Ramana oraz porozymetrię z zastosowaniem piknometru helowego i porozymetru rtęciowego. Wyniki badań prowadzonych w IIŚ umożliwiły określenie zawartości podstawowych pierwiastków i składu mineralnego badanych materiałów oraz parametrów mikrostruktury powłoki katalitycznej.

Usuwanie związków organicznych z wody Biologicznie Aktywne Filtry Węglowe (BAF)

Działanie biologicznie aktywnych filtrów węglowych opiera się na współdziałaniu dwóch procesów: biodegradacji i adsorpcji. Rozkład zanieczyszczeń w wyniku działalności mikroorganizmów jest procesem bardzo efektywnym. Drobnoustroje sprawdzają się przy biodegradacji substancji trudnych do usunięcia metodami konwencjonalnymi. Wysoka skuteczność usuwania rozpuszczonej materii organicznej przez biologicznie aktywne filtry węglow powoduje, że oczyszczana woda ma o wiele niższe zapotrzebowanie na środki stosowane do dezynfekcji. W takiej wodzie występuje mniejsze prawdopodobieństwo powstania niepożądanych produktów ubocznych oraz ponownego wzrostu bakterii w sieci wodociągowej.

Model BAF - widoczne przygotowanie do poboru oraz pobór wody do analiz bakteriologicznych i fizyczno-chemicznych, obecne w złożu bakterie fluorescencyjne

Badania technologiczne

Przedprojektowe badania technologiczne mają na celu określenie technologii uzdatniania wody dla nowego lub istniejącego zakładu uzdatniania wody. Badania technologiczne prowadzi się w urządzeniach modelowych, umożliwiających przeniesienie otrzymanych wyników na skalę techniczną, na terenie istniejącej lub przyszłej stacji uzdatniania, a więc uwzględniają zmienność składników i wskaźników jakości wody przewidzianej do uzdatniania. Instalacja badawcza, będąca podstawowym elementem badań technologicznych powinna być zaprojektowana, wybudowana i eksploatowana w taki sposób, aby po zakończeniu badań technologicznych można było sformułować wytyczne do dalszych działań projektowych. Poniżej przedstawiono schemat instalacji badawczej oraz dokumentację fotograficzną z badań technologicznych zrealizowanych przez IIŚ mających na celu ustalenie procesów uzdatniania wody podziemnej.

 

Schemat stanowiska badawczego - stacji pilotowej

Aerator do napowietrzania wody Modele filtrów pospiesznych

Stacja pilotowa - widoczne dwie komory reakcji (komora nr 1 wypełniona wodą napowietrzoną) oraz osadnik wielostrumieniowy.

Polowe laboratorium  Instytutu Inżynierii Środowiska zlokalizowane na terenie SUW podczas badań pilotowych

Dezynfekcja i bezpieczeństwo wody

Dezynfekcja jest podstawowym procesem w technologii uzdatniania i w połączeniu z działaniem konserwującym, decyduje i steruje jakością wody podczas jej dystrybucji, zapewniając bezpieczeństwo mikrobiologiczne jej odbiorcom. System monitoringu  oparty na czterech pętlach obejmujących poszczególne obszary systemu zaopatrzenia w wodę pozwala odpowiednio reagować w poszczególnych elementach systemu i w rezultacie uzyskać bezpieczną wodę wysokiej jakości dostarczaną konsumentom. 

Koncepcja wielofunkcyjnego monitoringu procesu dezynfekcji w systemie zaopatrzenia w wodę TUW – technologia uzdatniania wody, DEZ – dezynfekcja, KW – konserwacja wody, SW – sieć wodociągowa

 

­