Profesor Marek Sozański jest nie tylko niekwestionowanym autorytetem inżynierii sanitarnej ale też gorącym orędownikiem jej znaczenia w rozwoju i życiu człowieka jako istoty społecznej. W zeszłym roku na Politechnice Poznańskiej obchodziliśmy jubileusz 80'lecia profesora Marka Sozańskiego. Zapraszamy do lektury książki jubileuszowej! W pierwszej części znajdziecie Państwo ciekawe fakty z jego życia, refleksje i przemyślenia pióra samego Profesora, które przybliżają nam jego życie, warunki w jakich dorastał i wyznawane wartości. Wyrazem szacunku do Profesora Marka Sozańskiego są też dwa artykuły dedykowane Jubilatowi przez przyjaciół z Węgier i Kanady. Książka została wydana dzięki wsparciu firmy Hydro-Marko., zapraszamy do lektury:
Zapraszamy do udziału w konferencji "Water - Excellent Science and Industrial Development 3’rd Polish YWP Conference" w dniach 15-17 październik 2023. Wydarzenie jest trzecią konferencją IWA dla Młodych Specjalistów z Branży Wod-Kan, po pierwszej w Krakowie w 2017 r. i drugiej w Warszawie w 2020 r. Konferencja jest dedykowana młodym osobom pracującym w sektorze wodno-kanalizacyjnym w Polsce. Konferencja składać się będzie z dwóch ścieżek. Pierwsza z nich – „Doskonała Nauka” ma na celu promowanie wysokiej jakości badań, które mogą być publikowane w najlepszych międzynarodowych czasopismach. Druga „Rozwój Przemysłu” zwróci uwagę na możliwość komercjalizacji wyników badań. Celem Konferencji jest integracja młodych ludzi, którzy prowadzą badania lub pracują w sektorze wodno-kanalizacyjnym. Umożliwi im wymianę poglądów oraz zaprezentowanie swoich badań, zainteresowań i wyników pracy.
Więcej informacji: www.ywp.put.poznan.pl
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Poznaniu zaprasza na bezplatne kursy zawodowe, jest to ciekawa oferta uzupełnienia kwalifikacji branżowych dla naszych studentów. Wszystkie realizowane w ramach Projektu kursy zawodowe kończą się egzaminem i uzyskaniem certyfikatu/dyplomu potwierdzającego nabycie, podwyższenie lub doskonalenie kompetencji i kwalifikacji niezbędnych na rynku pracy. Informacje szczegółowe o ofercie można znaleźć tutaj (pobierz ulotkę).
Z początkiem czerwca do Zakładu Zaopatrzenia w Wodę i Biogospodarki w Instytucie Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowalnych przyjechała studentka na półtoramiesięczny staż w ramach programu IAESTE (The International Association for the Exchange of Students for Technical Experience). Low Zhi Pei pochodząca z Malezji, studiuje Inżynierię Środowiska (2 rok studiów) na The Hong Kong Polytechnic University (PolyU). Pragnąc poszerzyć swoją wiedzę i kompetencje z zakresu technologii zrównoważonego rozwoju w inżynierii środowiska skorzystała z możliwości odbycia stażu na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki, gdzie jej opiekunem podczas stażu został prof. Piotra Oleśkowicz-Popiel, kierujący grupą badawczą zajmująca się zagadnieniami związanymi z biogospodarką w inżynierii środowiska. Podczas stażu na naszym wydziale zapoznaje się z różnymi badaniami i projektami prowadzonymi obecnie w Zakładzie, a w szczególności poświęca swój czas na poznawaniu metod produkcji paliw lotniczych z wykorzystaniem estrów i kwasów tłuszczowych (HEFA) zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju.
Tutaj wiadomość którą napisała Pei:
HI! I am Pei or in full Low Zhi Pei. I am a student research intern here at Poznan University of Technology, Institute of Environmental Engineering and Building Installations under the support of IAESTE Poland. I came to Poland on 30 May 2022 and my internship lasts around 6 weeks in Poznan. I love to explore any possibilities I have in my undergraduate studies and hence I am here to learn more about sustainable development through biochemical processes and biotechnologies. My current focus on my internship is to analyse and discuss the literature review of sustainable aviation fuel through the ester and fatty acid (HEFA) process. My colleagues are the best, they are very helpful to guide me. This internship has given me a lot of insight and research-related experience. Also, IAESTE Poland is helpful and very kind towards international students to make us feel at home even halfway across the world from where I came from (Malaysia). I wish that I could achieve my inspiration for this internship and hope to make some lifelong memories that will last me a lifetime.
Uwaga studenci 5 i 7 semestru 1 st. kierunku Inżynieria Środowiska!!!
Rozpoczynamy nabór osób chętnych do uczestniczenia w zajęciach Modułu 2 projektu NCBiR „Projektowanie uniwersalne w strategii podnoszenia efektywności kształcenia na Politechnice Poznańskiej”. Moduł 2 PU to 15 godz. zajęć praktycznych (warsztaty z symulatorami starości GERT oraz projekt instalacji wewnętrznych budynku z wykorzystaniem oprogramowania do projektowania instalacji wodno-kanalizacyjnych w systemie ArCADia BIM).
Zajęcia będą realizowane w małych grupach projektowych (5 osób/grupę) w dogodnym dla Państwa terminie.
W pierwszej kolejności będę przyjmowane osoby, które w ubiegłym semestrze uczestniczyły w Module 1. Osoby, które nie uczestniczyły w zajęciach Modułu 1, a chciałyby dołączyć do projektu będą miały możliwość uzupełnienia zajęć Modułu 1 (on-line).
Osoby, które zaliczą oba Moduły otrzymają zaświadczenie o ukończeniu kursu Projektowania Uniwersalnego dla studiów 1 st. kierunku Inżynieria Środowiska (wpis do suplementu do dyplomu).
Zapisy osobiście lub mailowo do 3 października 2021r. u Pani Arlety Pienkowskiej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wszystkie osoby, które zakwalifikują się do projektu otrzymają mailowo informacje zwrotne.
Więcej informacji: https://pu.put.poznan.pl/